Nie można prowadzić zdrowego stylu życia, nie dbając o porządek i czystość w domu. Co jednak zrobić, by podczas walki z brudem i bakteriami, nie wylać dziecka z kąpielą? Wiemy przecież, że popularne produkty przeznaczone do mycia i sprzątania zawierają składniki niebezpieczne dla zdrowia i środowiska, a dodatkowo mocno nadwyrężają nasze budżety. Odpowiedź jest prosta. Należy zrezygnować z domowej chemii i sięgnąć po ekologiczne środki.
Czysto, zdrowo, naturalnie
Czy da się pogodzić ekologię z czystością? Tak. Chemiczne produkty można zastąpić gotowymi środkami czystości produkowanymi z substancji pochodzenia roślinnego, które są biodegradowalne, lub też własnoręcznie przygotowanymi preparatami na bazie naturalnych składników.
Stosowanie naturalnych środków czyszczących jest korzystne i dla środowiska, i dla zdrowia. Natomiast popularne detergenty przeznaczone do utrzymania czystości i konserwacji podłóg czy sprzętów AGD, niszczą skórę, drażnią oczy, powodują wziewne alergie. Niektóre mogą nawet zaburzać prawidłową pracę układu hormonalnego, a nawet powodować wzrost oporności bakterii na antybiotyki.
Czym różni się ocet gospodarczy od spożywczego?
W każdym dbającym o ekologię domu podstawowym środkiem czyszczącym powinien być ocet. Do sprzątania można stosować 10-procentowy ocet spożywczy, jednak bardziej skuteczne są octy
o większym stężeniu, na przykład ocet gospodarczy 14% skoncentrowany marki Pomoc Domowa Natural. Świetnie zmiękcza wodę, usuwa osady i zanieczyszczenia. Na jego bazie można przygotować naturalne środki czystości o różnym przeznaczeniu – preparaty do mycia podłóg, szyb i luster, dezynfekcji i odświeżania armatury czy czyszczenia sprzętów AGD. Poza tym jest dostępny także w atomizerze, co dodatkowo ułatwia porządki.
Ocet gospodarczy 14% skoncentrowany marki Pomoc Domowa Natural jest wytwarzany w pełni z alkoholu pochodzenia roślinnego, nie zawiera żadnych substancji powierzchniowo czynnych, barwników ani GMO.
Ocet gospodarczy ma właściwości antybakteryjne, odkamieniające i czyszczące, dzięki czemu sprawdza się doskonale w kuchni i łazience. Można go wykorzystać do mycia i dezynfekcji lodówki, zmywarki, mikrofalówki, blatów kuchennych, desek do krojenia i naczyń, jak też do pozbycia się osadu zalegającego w ekspresie do kawy lub czajniku. Przecierając myjką nasączoną octem zlew, usuniemy ślady po wyschniętej wodzie.
Z pomocą octu gospodarczego pozbędziemy się śladów mydła, zacieków wodnych i kamienia. Armatura łazienkowa, kafelki i lustra umyte octem i spłukane wodą pozostaną czyste i lśniące, bez smug. Ocet usunie również zabrudzenia z fug, jak też pozwoli na wyeliminowanie nieprzyjemnego zapachu z pralki. W kuchni natomiast z powodzeniem może zastąpić nabłyszczacz do zmywarki. Warto także wspomnieć, że dodając ocet do prania, zapobiegniemy zafarbowaniu się tkanin i ich elektryzowaniu. Można go użyć nawet do usunięcia nieestetycznych zażółceń na ubraniach.
Zapach cytryny zamiast woni octu. Jak go uzyskać?
A co ze specyficzną wonią octu, która nie przywodzi na myśl starannie wysprzątanego
i pachnącego świeżością mieszkania? Pomoc Domowa Natural proponuje zastosowanie neutralizatora tego zapachu. Wystarczy do octowego preparatu dodać kilka kropli 100% naturalnego olejku eterycznego cytrynowego lub lawendowego i gotowe! Olejki te stosować można również do domowej, naturalnej aromaterapii, a także odświeżania powietrza w toalecie czy pomieszczeniu gospodarczym. Mają one dodatkowo działanie antyseptyczne.
Nowoczesna Pani i Pan domu
Naturalne produkty do sprzątania przygotowane z octu gospodarczego i olejków eterycznych są bezpieczne dla środowiska naturalnego, szczególnie jeśli przechowujemy je
w tych samych butelkach lub pojemnikach, nie generując plastikowych śmieci. Dodatkowo są uniwersalne - z powodzeniem zastąpią rząd detergentów, z których każdy służy do czegoś innego. Mieszanina octu i olejków eterycznych doskonale umyje, odtłuści, nabłyszczy
i zdezynfekuje powierzchnie szklane, meble, panele, armaturę czy urządzenia AGD. Sprawdzi się podczas regularnych porządków, jak gruntownego sprzątania całego domu. Poznaj 4 naturalne przepisy na skuteczne środki czystości z wykorzystaniem octu.
Przepisy
Jak sporządzić naturalny i ekologiczny płyn do mycia paneli?
Przygotuj:
- 250 ml Octu Gospodarczego 14% Pomoc Domowa Natural,
- 2 krople Olejku Eterycznego Lawendowego Pomoc Domowa Natural,
- 2 l ciepłej wody.
Do wiadra wlej wodę i ocet oraz dodaj olejek eteryczny. Dokładnie wymieszaj. Gotowe! Weź w dłoń mop i do dzieła. Efekt? Lśniące czystością panele.
Jak przygotować naturalny preparat do usuwania kurzu?
Przygotuj:
- 30 ml Octu Gospodarczego 14% Pomoc Domowa Natural,
- 5 kropli Olejku Eterycznego Cytrynowego Pomoc Domowa Natural,
- 20 ml oliwy z oliwek (2 łyżki),
- 300 ml wody.
Wszystkie składniki wlej do butelki z atomizerem. Dokładnie wymieszaj. Spryskaj płynem meble i przetrzyj je ściereczką. Usuniesz nie tylko kurz, ale i odżywisz meble, które nabiorą blasku.
Jak przygotować naturalny preparat do mycia szyb i luster?
Przygotuj:
- 150 ml Octu 14% Gospodarczego Pomoc Domowa Natural,
- 5 kropli Olejku Eterycznego Cytrynowego Pomoc Domowa Natural,
- 250 ml wody.
Wszystkie składniki wlej do butelki z atomizerem. Dokładnie wymieszaj. Spryskaj płynem powierzchnię lustra lub szyby, a następnie wytrzyj ją ściereczką.
Jak za pomocą naturalnych, biodegradowalnych środków udrożnić rury?
Przygotuj:
- 200 ml Octu Gospodarczego 14% Pomoc Domowa Natural,
- 1 saszetkę Sody Oczyszczonej Pomoc Domowa Natural,
- 2 litry gorącej wody.
Wsyp do odpływu sodę oczyszczoną, a następnie zalej ją octem. Po upływie około 15 minut wlej do odpływu gorącą wodę. Mieszanina sody oczyszczonej i octu bezpiecznie i skuteczne odkamieni rury, usunie osad wapienny oraz przykre zapachy.