Kup w przeciągu:

Jak zrobić naturalny płyn do mycia naczyń? 0
Jak zrobić naturalny płyn do mycia naczyń?

Zdecydowaną większość zabrudzonych naczyń zmywamy w zmywarce. Jednak od czasu do czasu potrzebujemy szybko umyć talerz, nóż czy garnek. W takiej sytuacji korzystamy z płynu do mycia naczyń. Standardowo taki produkt kupujemy w sklepie, ale mamy też możliwość wykonania go w domu redukując zużycie plastikowych butelek i wpisując się w nurt kultury „zero waste”. Natomiast samodzielnie wykonany płyn do mycia naczyń będzie produktem naturalnym, zrobionym z biodegradowalnych składników, co jest niezwykle istotne w kontekście tak istotnej dzisiaj dbania o środowisko.

Jakie właściwości ma samodzielnie wykonany płyn do mycia naczyń?

Właściwości płynu wynikają ze składników, z których wykonuje się preparat. Szare mydło posiada właściwości antybakteryjne, a także likwiduje trudne do usunięcia zabrudzenia z tłuszczu czy trawy. Kwasek cytrynowy odpowiada za usunięcie przykrych zapachów, ułatwia usunięcie kamienia, nabłyszcza i jest przy tym bardzo łagodny. Natomiast soda kalcynowana sprawia, że płyn poradzi sobie z najtrudniejszymi do zmycia zabrudzeniami winem, kawą, sadzą czy smarem. Olejek eteryczny nadaje płynowi bardzo przyjemnego zapachu.

Jakie składniki będziemy potrzebować?

Własna produkcja naturalnego płynu do mycia naczyń jest bardzo prosta. Wystarczy kilka składników, by produkt był gotowy do użycia:

  • 1 saszetka Sody Kalcynowanej,
  • 2 łyżki Mydła Szarego,
  • 1/2 saszetki Kwasku Cytrynowego,
  • 5 kropli Olejku Eterycznego Cytrynowego,
  • 1/4 szklanki wrzątku,
  • 250 ml wody.

Jak wykonać własny płyn do mycia naczyń?

Składniki, z których wykonuje się domowej produkcji płyn do mycia naczyń znajdują się w wygodnych opakowaniach, z odmierzoną wagą. Zaczynamy od rozpuszczenia szarego mydła we wrzątku. Skorzystajmy w tym celu z butelki lub innego naczynia o pojemności 350 ml. Do szarego mydła należy dodać sodę kalcynowaną oraz kwasek cytrynowy. Miksturę bardzo dobrze mieszamy i pozostawiamy na ok. 1 godzinę. Po upłynięciu czasu wlewamy do naczynia 250 ml wody. Następnie naczynie zamykamy, mocno wstrząsamy do momentu, w którym się rozpuści. Rozpuszczony płyn jest gotowy do użycia w formie płynu do mycia naczyń.

Komentarze do wpisu (0)

Newsletter
Otrzymaj eBook z przepisami na naturalne środki czystości - zapisz się na newsletter
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl