Kup w przeciągu:

Jak odkamienić czajnik? 0
Jak odkamienić czajnik?

Kamień osadzający się w czajniku jest zjawiskiem, którego w zasadzie nie da się w zupełności wyeliminować. Niezależnie od tego czy z naszych kranów leci woda miękka, czy twarda, w mniejszym lub większym stopniu pojawi się w czajniku trudny do usunięcia osad kamienny. Zawarte w wodzie jony wapnia i magnezu łatwo się krystalizują i szczególnie po podgrzaniu wody pozostawiają kamienny osad. Istotne z punktu widzenia użytkowania czajnika jest nie tylko to, że wygląda on nieestetycznie z kredowym nalotem, ale także obniżona zostaje jakość smaku wody zagotowanej w czajniku z kamieniem. Odkamienianie urządzenia powinno stać się więc czynnością wykonywaną przez nas regularnie. A sposobów na to, by zrobić to skutecznie, nie brakuje.

Kupując czajnik zwróć uwagę na jego jakość

Jeśli zakup czajnika jest dopiero przed nami to przyjrzyjmy się dokładniej ich jakości. Modele z nieco wyższej półki charakteryzować się będą m.in. tym, że kamień będzie się na nich osadzał z mniejszą intensywnością. Istotną kwestią jest więc materiał, z którego czajnik jest wykonany. Ceramika oraz stal nierdzewna są tworzywami, które łatwo się czyści i wykazującymi właściwości antykorozyjne. Lepiej omijać sprzęty żeliwne ze względu na to, że zdecydowanie trudniej jest usunąć z nich osad kamienny. Produkty emaliowane również są łatwe w czyszczeniu. Jednak musimy koniecznie pamiętać o tym, że emaliowana powłoka jest delikatniejsza w porównaniu ze stalą czy ceramiką, należy więc bardzo uważać podczas czyszczenia, by nie zarysować powierzchni np. szorstką gąbką.

Filtr i grzałka też mają znaczenie

Dla konserwacji czajnika znaczenia także będą miały dodatkowe zabezpieczenia, które minimalizują możliwość przedostania się osadu do kawy czy herbaty. Takimi zabezpieczeniami będą np. filtry. Są one skuteczne, a przy tym łatwo je wyczyścić ze względu na to, że w większości przypadków można je wyjmować.

Jeśli jesteśmy zainteresowani kupnem czajnika elektrycznego koniecznie zwróćmy uwagę na to jaką ma on grzałkę. Dla wygodniejszej konserwacji zdecydujmy się na grzałkę płaską. Te czajniki z grzałką spiralną są trudniejsze w czyszczeniu, a kamień osadza się na nich znacznie szybciej.

W jaki sposób odkamienić czajnik?

Jeśli już pojawił się osad z kamienia w czajniku to powinniśmy zabrać się za usunięcie kamiennego nalotu. Jak to zrobić? By przywrócić oryginalny stan czajnika, użyjmy odkamieniacza Pomoc Domowa. Jest to świetny preparat, dzięki któremu skutecznie pozbędziesz się osadów wapiennych. Jest on uniwersalny w zastosowaniu, co oznacza, że poza czajnikiem możesz użyć go do czyszczenia wszelkich innych sprzętów AGD. Bezcenną zaletą odkamieniacza jest to, że jeśli będzie stosowany regularnie przedłuży żywotność urządzeń AGD, przy okazji redukując zużycie energii elektrycznej. Warto zauważyć, że jest to środek sprawdzony i bezpieczny dla czyszczonych powierzchni, nie powoduje też korozji metali. Z powodzeniem pozbędziesz się kamienia nie tylko z czajnika, ale także z żelazka, ekspresu do kawy, pralki, zmywarki i innych powierzchni narażonych na osadzanie się kamienia.

 

Komentarze do wpisu (0)

Newsletter
Otrzymaj eBook z przepisami na naturalne środki czystości - zapisz się na newsletter
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium